Ako vybrať vhodnú prikrývku?
Snáď každý z nás má rád pocit tepla, počas studených zimných nocí. V opačnom prípade nikto neholduje horúcim letným nociam, kedy sa človek prevaľuje z jednej strany na druhú a nezažmúri oka. Aké vlastnosti by mala mať prikrývka, ktorá nám zaručí pokojný a ničím nerušený spánok?
Veľkosť prikrývky
Prikrývka by zaiste mala byť dostatočne široká a dlhá, aby sa Vám komfortne spalo. Bežné rozmery prikrývok sú 135 x 200 cm, ale samozrejme šijeme aj prikrývky v predĺženej dĺžke 220 cm. Veľmi obľúbenými prikrývkami sa stávajú tzv. Francúzske prikrývky vo veľkostiach 200×200 cm, alebo v predĺženej dĺžke 220 x 240 cm. V prípade, že Vám nevyhovuje ani jeden z uvedených rozmeru, tak nezúfajte, pre nás nie je žiadny rozmer prekážkou.
Variant prikrývky
Nemôžete sa rozhodnúť, či si zaobstarať jednu prikrývku, alebo dve pre rôzne obdobia? Určite odporúčame dve. V chladnejšom období oceníte teplejšie prikrývku, ktorá Vás ideálne zahreje. Prikrývka musí byť ľahká, priedušná, ale predovšetkým nadýchaná. V letných nociach Vám postačí tenká a vzdušná prikrývka.
Materiály a vlastnosti prikrývok
Prikrývky vyrábame z prírodných materiálov (napr. Perie, vlna, ťavia srsť) alebo z umelých materiálov (duté vlákno).
Naozaj komfortné odpočinok v hebkom živočíšnom teple luxusných lôžkovín je zaistený z pravej ťavej vlny. Ťavia srsť tvorí jemný, mäkký a veľmi priliehavý ušľachtilý vlas. Vyznačuje sa veľmi dobrým vyrovnávaním teploty a vlhkosti – v lete príjemne chladí av zime spoľahlivo zahreje. Výhodou perie je jeho ľahkosť, hrejivosť a schopnosť absorbovať vlhkosť. Ale nie je perie ako perie. Najžiadanejšie je prachové husacie perie, ktoré čím viac percent prikrývky tvorí, tým je prikrývka kvalitnejší. Vlnené prikrývky majú schopnosť výborné tepelnej izolácie a pohltenie vlhkosti. Vytvára tzv. Suché teplo, takže sa nemusíte báť spotení. Vo vlnenom vláknu je navyše obsiahnutý lanolín, látka, ktorá má upokojujúce účinky na pokožku, zjemňuje ju a pôsobí protizápalovo. Vlna navyše odoláva plesniam a roztočom, a je tak vhodná pre alergikov. Prírodné vlákno Lyocell-TENCEL má schopnosť regulácie vlhkosti – odoberať a odvádzať ju preč. Tým pomáha udržiavať v lôžku suché mikroklímu. Vďaka suchému prostrediu poskytujú pocit tepla. Kašmír, materiál získavaný zo srsti horských (himalájskych) kôz, patrí k najkvalitnejším a zároveň aj najdrahším výplňovým materiálom vôbec. Používa sa tiež na výrobu svetrov, šálov a pod. Jedná sa o luxusné záležitosť, kde však neplatíme za značku, ale za kvalitu.
Úlohou dutého vlákna je napodobniť vlastnosti prírodných materiálov. Prikrývky z dutého vlákna sú vzdušné, ľahké, majú dlhú životnosť a ľahko sa udržujú. Podľa množstva dutých vlákien rozlišujeme prikrývky na zimné a letné. Rad Aloe Vera priaznivo pôsobí na ľudskú pokožku, má schopnosť zmierňovať bolesti svalov a kĺbov, ako aj redukcia výskytu baktérií a húb. Clivia svojim materiálovým zložením a finálnou úpravou umožňuje prať výrobky až do teploty 95 ° C, čím je zaručená likvidácia roztočov a 100% hygiena lôžka. Rad Antistress je určená ľuďom s aktívnym životným štýlom, ktorí pracujú vo vypätých situáciách a potrebujú sa zbaviť stresu, nahromadeného na povrchu ľudského tela, pomocou elektrických nábojov. U prikrývok Mikrostop je hlavný dôraz kladený na dosiahnutie maximálnej ochrany proti baktériám a roztočom. Je preto určená najmä všetkým osobám trpiacim alergickými reakciami na mikrobiálne alergény, avšak veľmi vhodná je aj pre spotrebiteľov, ktorí dbajú o udržiavanie biologicky nezávadného prostredia pre svoje spanie.
Ako vybrať vhodný vankúš?
Zaobstarali ste si novú posteľ, rošt či matrac, ale stále to nie je to pravé orechové? Pretrváva bolesť hlavy a chrbta, únava a zablokovaná krčná chrbtica? Chyba môže nastať aj podceňovaným výberom vankúše. Vankúš by mal poskytnúť dostatočný komfort a oporu hlavy vrátane chrbtice. Veľmi obľúbenými a vyhľadávanými sú anatomické vankúše, na ktoré si však musíte zvyknúť. Trvá až týždeň, než si na neho vytvoríte svoj názor.
Poloha pri spánku
Ak radi spíte na bruchu, odporúčame mäkký, nízky a plochý vankúš. Pre spanie na chrbte a naboku si vyberte stredne mäkký, vyšší a anatomicky prispôsobiteľný. Ak radi striedate polohy, dajte prednosť anatomickému vankúšmi s zodpovedajúce oporou hlavy i chrbtice.
Tvar vankúša
Anatomický alebo klasický vankúš? Pri spaní na bruchu Vám bude vyhovovať klasický vankúš a pri spaní na boku a na chrbte anatomický vankúš.
Náplň vankúša
Veľkou výhodou našich vankúšov je vnútorný vak so zipsom, okrem perového vankúše Regina, vďaka ktorému je možné regulovať množstvo náplne podľa priania. Najčastejšie náplňou sú polyesterové guľôčky, ktoré aj po vypraní drží stále svoj tvar. Pamäťová pena sa prispôsobí vašej hlave a uľaví od tlaku. Je veľmi vhodná pre alergikov a astmatikov.
Zdravotné problémy
Bolesti chrbtice a krku sú spôsobené mnohokrát zlou polohou hlavy na vankúši, voľbou anatomického vankúše sa ťažkosti zmiernia alebo úplne vymiznú.
Pre alergikov sú najhoršie roztoče. Môžu sa držať v páperových vankúšoch a potrápi nejedného alergika, náplň z hodvábu či mikrovlákna pre vás bude vyslobodením.
Starostlivosti a pranie
Vankúše odporúčame prať po 6-12 mesiacoch, prikrývky po dvoch rokoch. U väčšiny nami ponúkaných vankúšov možno prať zvlášť vnútorný vak s náplňou a samotný poťah vankúša. Je tak zaistená komfortná starostlivosti, kedy poťah vankúša môžeme prať oveľa častejšie ako vnútorný vak s náplňou.
Pri údržbe vždy dbajte na dodržanie vyznačených prácach symbolov. Produkty zo syntetických materiálov možno prať pri vhodnej teplote v práčke, zatiaľ čo u väčšiny produktov z prírodných materiálov je doporučené profesionálny chemické čistenie, avšak vnútorný vak s výplňou možno prať v práčke. Pri praní v práčke používajte len 1/3 obvyklej dávky pracieho prášku, aby došlo k jeho dokonalému odmáchání. Produkty si možno vyberať nielen podľa rozmerov atď., Ale tiež podľa výšky stupňov, pri ktorých je možné prať. Väčšina produktov je možné prať do teploty 60 ° C, Anti-stress pri šetrnejšie teplote do 40 ° C a naopak výrobky Clivio +, Clivio CS a Rosalinda možno prať až pri 95 ° C, čím je zaistená zvýšená hygiena lôžka.
Prikrývky odporúčame pri bežnom používaní prať po 2 rokoch a pravidelne vetrať. Prikrývky je možné prať v práčke alebo je potrebná profesionálneho chemického čistenia – údržba je rovnaká ako u vankúšov danej kolekcie. Vzhľadom na objem prikrývky je nutné prať v práčke, kde môže mať suchú bielizeň až 7 kg, aby nedošlo k poškodeniu práčky.
Vieš s kým spíš? … alebo roztoče v posteli
Roztoče sú tak drobní, že je voľným okom nezachytíte. Avšak zdravotné komplikácie, ktoré dokážu spôsobiť, môžu mať veľké a nepríjemné následky. Oplatí sa preto venovať čas aj úsilie boji proti týmto nezvaným hosťom, ktorí sa nachádza v množstve domácností. Ukrývajú sa predovšetkým v perinách a zbaviť sa ich úplne je viacmenej nemožné. Čo všetko teda môžete urobiť pre to, aby sme ich výskytu čo najviac zamedzili?
Čo roztoče spôsobujú?
Ako už bolo naznačené v úvode tohto článku, roztoče môžu spôsobovať mnohé nepríjemné zdravotné problémy. Jedná sa predovšetkým o alergické prejavy v podobe vyrážok. V konečnom dôsledku sa môžu roztoče zasadiť o rozvoj atopického ekzému. Ďalej sú príčinou astmy a iných dýchacích komplikácií. Pod veľkým náporom alergénov, ktorými roztoče sú, potom môže dôjsť k celkovému vyťaženia imunity a pocitom vyčerpanosti. Tieto alergény sa ľahko šíri vzduchom, a tak sú ľuďmi vdychované.
Ako sa prejavuje alergia na roztoče:
- slzenie a sčervenanie očí, opuchy viečok
- svrbenie a pocit upchatého nosa
- kýchanie, vodnatá nádcha, kašeľ
- záchvaty dýchavičnosti
- vznik astmy, jeho zhoršenie
Ideálne podmienky pre roztoče:
Pre roztoče prachové sú ideálne podmienky pri teplote 25 ° C a vlhkosti vzduchu 75%. Vysoká vlhkosť vzduchu je pre nich dôležitá, pretože vodu prijímajú celým povrchom tela. Takisto sa im dobre darí vo tmavých miestnostiach alebo zákutiach.
Prečo je najviac roztočov práve v posteli?
Ako vyplýva z uvedených informácií, roztoče sa najviac vyskytujú práve v lôžkovinách z toho dôvodu, že tam majú ideálne podmienky pre život. Majú v týchto miestach dostatok potravy v podobe odlúčených šupiniek kože, poväčšine tu nie je dostatok svetla a tiež sa v posteli pravidelne vytvára teplo aj vlhko vznikajúce dýchaním a potením.
Úspešný boj proti roztočom:
Čím je teda možné zamedziť ďalšiemu množeniu roztočov? Predovšetkým upravením podmienok v byte tak, aby sa u Vás roztočom nedarilo. Pamätajte na to, že vlhkosť by nemala presiahnuť 50%. Priestory tiež zbytočne neprekurujte, udržíte ak teploty pod 22 ° C, potom roztočom taktiež znepríjemníte život. Tiež neznesú mráz, alebo extrémne teplo nad 55 ° C.
V zime preto môžete nechať byt jednorazovo vymraziť. Pomôžete si tiež tým, keď budete do bytu púšťať dostatok svetla a budete vetrať. Častejšie výmena lôžkovín a vyváranie v prostriedku s prídavkom dezinfekcie je tiež vhodným postupom.
Ako sa teda roztočov zbaviť?
- snižuje vlhkost v bytě pod 50%
- sluneční světlo
- nízké teploty nad 60%
- vybíral ložní povlečení a prádlo, které Můžeme prejt na 60 ° C
- protiroztočové přípravky s obsahem Benzylbenzoát, který je pro člověka netoxický. Mrtví roztoči však MOHOU škodit
- svými alergeny
- roztoče odpuzuje eukalyptový olej, používejte ho při stírání prachu
- po probuzení se nedoporučuje hned postel zastlat, ale vyvětrat ji
- pomoci muzea i čistička vzduchu
- k dostání jsou i speciální protiroztočové polštáře a přikrývky z řady Mikrostop